Komponenty počítače
Zdroj
Jedná se o napájecí zdroj, který převádí napájecí napětí z elektrické sítě na napětí, které počítač vyžaduje. Hlavním parametrem zdroje je elektrický výkon udávaný ve Wattech. Platí, že čím rychlejší počítač doma vlastníte, tím musíte mít také silnější zdroj s větším výkonem, protože jinak se může stát, že se počítač bude vypínat. V horším případě nepůjde ani zapnout. Je to způsobeno tím, že nedokáže dostatečně napájet ostatní komponenty elektrickou energií. Zdroj napájí elektrickou energií základní desku, pevný disk, optické mechaniky (pokud jich váš počítač vlastní více) a grafickou kartu.
Optická mechanika
Mechanika umožňující čtení a zápis dat na CD, DVD nebo Blu-ray disky. V dnešní době existují také externí optické mechaniky, které se k počítači připojují pomocí USB kabelu a tím jsou také napájeny, takže nepotřebují samostatný napájecí kabel. Stačí mechaniku pouze připojit přes USB kabel k počítači a můžete se pustit do práce. Není nutné ani nic instalovat. Tyto mechaniky se vyznačují především malými rozměry. Napájecí kabel vlastní až velké externí mechaniky, které potřebují větší elektrickou energii. Kdyby takto velké externí optické mechaniky byly připojeny k počítači pouze USB kabelem, tak by neměly dostatek elektrické energie potřebnou pro svoji činnost, tudíž by nemohly pracovat (číst a zapisovat data).
Grafická karta
Je velice složitá elektronická součástka, která vypočítává složité výpočty spojené s počítačovou grafikou. Grafická karta je nejvíce využívána pro počítačové hry a kreslení různých výkresů v grafických editorech. Při své práci se grafická karta hodně zahřívá. Toto teplo je nutno odvádět bezprostředně pryč, aby se grafická karta nepřehřívala. Tuto činnost má na starosti tzv. aktivní chladič, který je součástí naprosté většiny grafických karet.
Pevný disk
Pevný disk je také někdy označován jako harddisk. Pevný disk je hlavním úložištěm veškerých dat v počítači. Data jsou zaznamenána na rotující kotoučky, kterých je v pevném disku hned několik. Jedná se o velice náchylnou elektronickou součástku zejména na vibrace a prach. Výzkumy udávají, že jediné zrnko prachu by dokázalo zničit veškerá data na disku, proto bývá proti těmto vlivům pevný disk chráněm.
Základní deska
Tato deska má na starosti, aby všechny komponenty, které se nacházejí v počítačové skříni, byly určitým způsobem propojeny. Obsahuje prostor pro vložení procesoru, několik slotů, do kterých se vkládá např. grafická karta, konektory pro připojení pevných disků a optických mechanik nebo napájecí konektory pro reproduktory, mikrofon, klávesnici, myš nebo síť.
Procesor
Označuje se také zkratkou CPU nebo jednoduše slovem mikroprocesor. Je považován za jakýsi "mozek" počítače. Tento počítačový čip se stará o mnoho výpočtů a instrukcí o zpracování dat. Při práci s videem nebo fotografiemi, které mají veliké rozlišení, musí být procesor osazen vyššími parametry, protože při práci s těmito soubory (video, foto) vykonává několik operací naráz. Stejně jako grafická karta, tak i procesor potřebuje aktivní chladič, aby nedošlo k jeho přehřátí.
Operační paměť
Paměť, která ukládá data, se kterými právě pracujete. Na rozdíl od pevného disku má mnohem menší kapacitu. Tato operační paměť má velkou nevýhodu v tom, že po vypnutí počítače dojde ke ztrátě dat. Je tedy vhodné před vypnutím počítače uložit veškerá data na pevný disk nebo vypálit na nějaké optické médium (CD, DVD, Blu-ray). I když operační paměť nevydává při své práci tak velké teplo, jako např. grafická karta, bývá už od výrobce osazena pasivním chladičem.